Katalog Tasarımı

Katalog Tasarımı

Katalog tasarımı, bir kurumun kendisini veya ürünlerini tanıtmak için hazırlanan görsel açıdan kreatif bir çizgiye sahip kitapçıklara denir.

Kataloglar günümüzde basılı kullanılabildiği gibi online katalog veya pdf formatında da dijital ortamlarda kullanılmaktadır.

Katalog kelimesi kökleri Yunancaya dayanan Latince catalogus sözcüğünden gelir ve belirli bir düzende listelemek anlamını taşır.

Bu yazımızda ticari katalog konusunu açacağız. Daha detaylı teknik bilgi için tıklayınız!

Katalog nedir?

katalog tasarımıKataloglar genellikle tanıtım, satış ve pazarlama amacı ile kullanılan Markalar için önemli bir görseliletişim aracıdır.

Katalog görsel, metin ve tablolamalar içeren kreatif bir kittir. Hedef kitleye içeriğin doğru ve çarpıcı bir biçimde anlatılmasını sağlar. 

 • Hazırlanan katalog tasarımı firmanın kurumsal kimliğine uygun olmalı.
 • Anlaşılır, sade ve şık olmalı.
 • Çoklu sayfa tasarımı konuyu detaylı anlatmak ve teknik detaylar vermek için uygun hale getirir.

Katalog çeşitleri nelerdir?

Firma ihtiyaçlarına göre;

Kurumsal Katalog

Firmayı tanıtmayı amaçlayan, hizmet odaklı içerik sunan kreatif kataloglara denir.

Ürün Kataloğu

Firmanın sunduğu ürünleri tanıtmayı amaçlayan, ürün odaklı teknik kataloglardır.

Kullanım Alanlarına göre;

Basılı Katalog

Yapılan tasarım çalışmasının kağıt, renk, cilt tipi gibi baskı kriterleri belirlendikten sonra, kesim payları, renk ayarları gibi baskıya hazırlık süreçleri tamamlanarak matbaada basılı hale getirilmesidir.

Dijital Katalog

Yapılan tasarım çalışması istenildiği taktirde matbaa baskısı yapılmadan dijital ortamlarda kullanılmak üzere dijital katalog veya Pdf gibi formatlarda kullanıcıya sunulabilir. Günümüzde daha çok tercih edilir hale gelmiştir.

Katalog tasarımı nasıl yapılır?

 • Katalog tasarımı, kurumsal kimlik standartlarına bağlı olarak amacına hizmet edecek şekilde planlanır. 
 • Bir kataloğa başlamadan önce içerik planı yapılmalı ve kaç sayfada bitirileceği planlanır.
 • Kataloğa başlamadan önce ebat, kağıt, renk ve baskı özellikleri netleştirilmelidir.
 • Katalog tasarımı yapılırken baskıya uygun çalışılmalı, seçilen fotoğraf çözünürlükleri, kesim payları, kırım gibi teknik detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.
 • Tasarımda kullanılan görsellerin firmaya ait olmasına veya görsellerin telifi ödenerek stok fotoğraf sitelerinden alınmasına özen gösterilmelidir.
 • Yapılan tasarımın baskı aşaması mutlaka takip edilmeli, baskıya geçmeden önce renk ayarlarına bakılmalıdır. Gerektiği durumlarda kromolin veya dijital baskı alınıp kontrol sağlanır.
 • Özel renkler, lak, gofre, varak, yaldız, cilt tipi gibi detaylar mutlaka dökümanda belirtilmelidir.

Katalog tasarımı için hangi program kullanılır?

 1. Adobe Photoshop : Piksel tabanlı çalışan program, görsel olarak kreatif çalışmalara olanak verir. Çok sayfalı olmayan kurumsal kataloglarda tercih edilebilir.
 2. Adobe Illustrator : Vektör tabanlı çalışan program, Hem kurumsal hem ürün kataloğu çalışmak için kullanılabilir.
 3. Adobe Indesign : Çok sayfalı tasarımlar için genellikle Indesign tercih edilir. Ürün katalogları yanısıra dergi, faaliyet raporu, kitap, gazete gibi mizanpaj gerektiren çalışmalarda çalışma kolaylığı sağlar. Masaüstü yayıncılıkta tercih edilmektedir.

Katalog ölçüleri nelerdir?

Katalog ölçülerinde genellikle baskının firesiz olması yani daha düşük maliyetli olması için A4 ve A5 ebatlar tercih edilmektedir.  

Tasarım veya işlevine göre Yatay veya dikey kullanımlar mümkündür. Kolay taşınabilir olması için A5 ebatlar tercih edilirken. Görsel olarak daha çarpıcı olması için A4 ebatlar tercih edilebilir. 

Standartların dışına çıkmak ve farklılaşmak isterseniz çalışmanız için özel ebatlar seçebilirsiniz. Ancak bu seçimleri yaparken baskı maliyetlerinin artacağının farkında olmalı ve tasarım uygulanabilirliğini muhakkak ajansınıza danışmalısınız. 

Katalog kaç sayfa olmalı?

Katalog planlarken sayfa sayınızın 4 ve 4'ün katları şeklinde olması gerekmektedir.

1 yaprak ön-arka 2 sayfaya tekabül eder. 

Eğer kapak ve iç sayfalarınızın kagıt gramajları veya kağıt tipleri farklıysa kapak ayrıca belirtilir.

Örneğin,

4 sayfa + kapak

8 sayfa + kapak

12 sayfa + kapak 

16 sayfa + kapak 

gibi düşünülebilir. Eğer kapak ve iç sayfalarınızın nitelikleri aynıysa sayfa sayınızı kapak dahil 8-12-16-20-24 gibi planlayabilirsiniz.

Katalog kağıt gramajı nasıl seçilir?

Kağıt gramajı, kağıdın m2'ye düşen yoğunluğu ile belirlenir.

Basılı işlerinizde kağıt gramajı kararını ajansınıza bırakmanızda fayda olacaktır. Kağıt seçiminde tasarım, renkler, kırımlar, cilt tipi ve ekstra özellikler gibi bir çok değişken söz konusudur. Ajansınız size kağıt kartelalarından numuneler veya baskı öncesi maket sunabilir.

Katalog baskılarında ağırlıklı olarak kuşe kağıtlar tercih edilir. İç sayfa sayınız fazla ise ciltleme için kağıt gramajınız daha düşük tutulabilir. Klasik bir katalogda iç sayfalar 170 gr kuşe, kapak 350 gr kuşe olarak uygulanır.  Ancak proje özelinde kapaklar sıvama, özel kağıt, lak, gofre vb. uygulamalarla farklılaşabilir. İç sayfalarda ise 300 gr üzerine çıkılması önerilmez.  Sayfa sayısının çokluğu potluk ve ciltlemelerde çatlamalara sebep olabilir.

Kağıt mukavemeti ve katalog dayanıklılığı için iç sayfalarda tercihen, kapakta mutlaka selofan kullanılmalıdır. Selofan, selülozdan yapılan şeffaf bir filmdir.

Katalog Tasarım Örneklerimiz

Form İş Elbiseleri, 1982 yılından beri kurumsal ve iş kıyafetleri alanında geniş bir yelpazede hizmet vermektedir. Firmanın ürün katalog tasarımı Aklıselim Kreatif İşler imzası ile hazırlandı.      ...
İş Elbiseleri Katalog Tasarımı
Dekopan Yapı Kataloğu Aklıselim Kreatif İşler imzası taşıyor. Yapı işleri, Modern ofis bölme sistemleri, Yapı malzemeleri alanında yenilikçi çözümleri ile hem iç mekan hem dış mekanlarda...
Dekopan Yapı Kataloğu
Türkiye’nin Eps üreticisi Cfn Kimya’nın ürünleri, inşaat sektöründe ısı yalıtımı, ses yalıtımı, izolasyon amaçlı, ambalaj sektöründe gıda ambalajlamakta, beyaz eşya ve elektronik ürünlerde koruyucu, yol ve...
Cfn Kimya Katalog Tasarımı
İngiltere ve Amerika’dan sonra Türkiye’de yer alan Univa, yatırım amaçlı öğrenci evleri projeleri üretmektedir. Ülkemizde öğrencilerin konaklama olanaklarının yeterli olmaması sebebiyle kaliteli bir konaklama ve öğrencilik...
Univa Katalog Tasarımı
Dünya Standartlarında tercümenin adresi Pos Tercüme, 20 yılı aşan tecrübesiyle bireysel ve kurumsal müşteri için tüm dillerde tercüme hizmeti vermektedir. Daha önce Logo tasarımı ve Kurumsa...
Pos Tercüme Katalog Tasarımı
Scroll

Projeniz mi var?

Hadi Başlayalım!

Markanızı büyütmek için işine tutku ile bağlı, profesyonel bir ekiple çalışın!