Renkleri tasnif etmek için kullanılan teknik standartlara renk modelleri denilir. Kimi renk modelleri insan gözünün görebildiği renkler için tutarlıyken, monitörlerde ve baskıda kullanılan renkler için farklı modeller vardır. Ancak hiçbir renk modeli insan gözünün renk spectrumuna yaklaşamamaktadır. Kısaca gözümüzle gördüğümüz her rengi dijital ortamda oluşturabilmemiz veya baskı alabilmemiz teknik olarak mümkün değildir.

Farklı cihazlarda farklı renk modelleri kullanılması renk üretim sorununun temelini oluşturur. Bu durumu farklı ülkelerde farklı lisanlar kullanılmasına benzetebiliriz.

Reklamcılıkta yaygın olarak iki renk modeli kullanılmaktadır. RGB (toplamsal renk modeli) ve CMYK (çıkarımsal renk modeli)

RGB (Red, Green, Blue)
RGBÜç temel rengin farklı yoğunluklarda kullanılarak istenilen rengin elde edilmesine dayanır. Elektronik cihazların ışık kullanarak renk yaratmasını sağlayan model ile üretilen renklerin matbaada baskısı imkansızdır. Bu renk modeli yalnızca elektronik grafik ürünleri için (web tasarımı, sunum,  sosyal medya vb. interaktif çalışmalar) kullanılmalıdır. RGB bir rengi 0 ile 255 arasında rakamsal değerler kullanarak tanımlar.

Baskıya iş gönderirken renk problemleri yaşamamak için tasarımcılar çalışmalarında RGB eleman bulundurmamalıdır.

 

CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key/Siyah)
CMYKMatbaa makineleri veya yazıcı gibi mürekkep ve boya kullanılarak üretilen renk modelidir. Cyan, magenta ve yellow tam yoğunlukta karıştırıldığında sonuç tam siyah olmalıdır. Ancak pratikte, mürekkeplerin saf olmaması ve şeffaf olmasından dolayı koyu gri elde edilmektedir. CMYK modelinde “K” harfi ile ifade edilen siyah koyu tonların belirginliğini sağlamak ve kontrast oluşturmak amacı ile kullanılmaktadır.

CMYK bir rengi, dört mürekkep renginin oranlarını 0 ile 100 arasında belirleyerek tanımlar.

CMYK’nın renk spektrumu RGB’den daha küçüktür. Yani RGB’de daha renkli ve canlı ürünler üretmek mümkündür. Tasarımcıların karşılaştığı bilgisayar ve baskıdaki renk farkı probleminin nedeni budur. Grafik tasarımcılar bu gerçeği bilip tasarımlarını CMYK kullanarak yapmalı, müşteriden onayı bu gerçekçi renklere göre almalıdır. Aksi taktirde sonuçlar hayal kırıklığı yaratacaktır.

 

Kaynak: Masaüstü Yayıncılık

Latest Update: Ağu 06, 2018