Cmyk, trikromi ve hexachrome baskı harici tüm özel renkli baskıları kapsar. Genelllikle 3 amaç için tercih edilmektedir.

  • Trikromi ile üretilemeyen özellikli renklerin baskısı için kullanılır. Parlak, metalik veya fosforlu renkleri cmyk ile üretmek mümkün olmadığı için, tasarım gereği bu tip renkler kullanıldığında özel renklere başvurulmaktadır.
  • 2 veya 3 renk baskılı işlerde maliyet düşürmek için
  • Bir rengi tanımlamak ve hangi matbaa da basılırsa basılsın aynı sonucu almak için kullanılır.

Bu nedenle kurumsal kimlik oluştururken firmanın renk standartlarını belirlemek açısından mutlaka pantone değerlerini belirleriz. Çünkü CMYK kodları ile tanımlanan bir renk farklı basımevlerinde farklı algılanabilir ve sonuçları da farklı çıkabilir.

Özel renk üretimi için Pantone, Focoltone, Toyo ve Trumatch renk sistemleri kullanılmaktadır. Ülkemizde ise yaygın olarak Pantone tercih edilir. Pantone renklerini seçmek için bir pantone kataloğuna ihtiyacımız bulunmaktadır. Pantone katalogları 2 bölümden oluşur;

Coated : Yüzeyi işlenmiş kağıtlar (kuşe gibi) üzerinde renk örneklerinin bulunduğu bölüm

Uncoated : Yüzeyi işlenmemiş kağıtlar (1. hamur gibi) üzerinde renk örneklerinin bulunduğu bölüm

Baskı yapmayı düşündüğümüz kağıdın özelliğine göre renk seçimi yapmalıyız. Rengin kuşe kağıttaki etkisi görebilmek için 1120C, hamur kağıtta etkisi görebilmek için 1120U kodlarını kendimize rehber almalıyız. Hem tasarımcılar hem matbaacılar için gerekli bir rehberdir. Firmalar ise tüm tasarım ve baskı süreçlerinde ellerindeki kurumsal kimlik rehber’lerini mutlaka tasarım ajansları ve matbaaları ile paylaşmalıdır.

Kaynak: Masaüstü Yayıncılık

Latest Update: Şub 05, 2018